UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

Czym jest pogotowie dziennikarskie

09.07.2014

Szanowni Państwo,
 
Dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z funduszy szwajcarskich Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich powołało do życia Pogotowie Dziennikarskie, pierwszy tego typu portal dla mediów lokalnych i obywatelskich.

Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest wypełniać misję niezależnego dziennikarstwa w lokalnych społecznościach. Wiemy, w jaki sposób wielu urzędujących wójtów czy burmistrzów usiłuje zamykać usta niepokornym przedstawicielom mediów, którzy pragną uprawiać swój zawód w sposób etyczny. Dlatego postanowiliśmy skierować naszą pomoc właśnie do takich osób.

Na portalu internetowym Niezależnej Informacji Lokalnej – Pogotowie Dziennikarskie publikowane są artykuły dotyczące Waszych miejscowości. Od ponad roku umieszczamy tu materiały, które nie mogły ukazać się w lokalnych mediach, z powodu nacisków ze strony miejscowej władzy lub innych uwarunkowań uniemożliwiających ich publikację w macierzystych redakcjach. Przedrukowujemy tu także najciekawsze materiały, znajdujące się w prasie lokalnej oraz wspólnie z lokalnymi dziennikarzami przygotowujemy publikacje dotykające rozmaitych lokalnych problemów związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej. Zachęcamy do współpracy z nami – za artykuły, które powstaną w ramach NIL ich autorzy dostają honoraria.

Ponadto, dzięki działalności naszego Pogotowia Dziennikarskiego, udzielane są stałe konsultacje prawne oraz eksperckie, dziennikarskie. Nasi prawnicy – Michał Jaszewski oraz Artur Wdowczyk – pomagają znaleźć właściwe rozwiązania prawne w różnych sprawach, napisać pismo procesowe lub odpowiedzieć na wniosek o sprostowanie. Na miarę możliwości pomogą także w sprawach sądowych. Aktualną informację o dyżurach zawsze znajdą Państwo na stronie internetowej sdp.pl i na portalu pogotowiedziennikarskie.pl.

Dowiecie się na tych stronach także o terminach dyżurów eksperckich, świadczonych przez doświadczonych dziennikarzy związanych ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Jadwiga Chmielowska, Monika Hebda-Dziedzic, Monika Filipowska i Jarosław Kałucki podpowiedzą, jak założyć portal internetowy, wypromować nowe medium albo przygotować trudny materiał śledczy (szczegóły tutaj)

To nie wszystko.

W ramach naszego projektu zrealizujemy też konkurs dla Mediów Lokalnych i Obywatelskich, o którym już nie długo przeczytaćie na naszym portalu, ale także w swoich - lokalnych mediach. Zorganizowaliśmy także konferencje szkoleniowe na terenie województw małopolskiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego, podczas których promowaliśmy nowe, założone przez Was tytuły prasowe.

Nasz projekt, który nosi tytuł „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich sprawujących społeczną kontrolę nad działaniami władz i instytucji publicznych”, realizowany będzie do 30 września 2014 r. Jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu: Edyta Żyła, tel. 509 411 225, e-mail: edyta_zyla@o2.pl.

Serdecznie zapraszam do współpracy z Pogotowiem Dziennikarskim!

Krzysztof Skowroński,
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Redakcja Pogotowia Dziennikarskiego

Redaktor naczelny: Tomasz Nieśpiał
Zespół redakcyjny: Łukasz Korwin, Bartosz Szczygielski, Bartosz Oszczepalski, Adam Maciejewski, Krzysztof Karnkowski, Łukasz Zalesiński, Jarosław Kałucki, Stefan Truszczyński, Jadwiga Chmielowska, Monika Filipowska, Paweł Kołkiewicz, Przemysław Harczuk, Ewa Łosińska, Błażej Torański.

Kontakt: tel. 797 755 566, e-mail: pogotowiedziennikarskie@sdp.pl

Co dziennikarze lokalni sądzą o Pogotowiu Dziennikarskim?
Mówią o pogotowiu:
Robert Fiutek, wydawca portalu naszgarbow.pl
Między światem mediów lokalnych a światem mediów ogólnopolskich istnieje wielka przepaść, która utrudnia wymianę "gminnych" newsów oraz propagację treści do innych ośrodków prasowych. Lokalna informacja jest w pewnym sensie informacją ezoteryczną, a przez to niezrozumiałą dla świata zewnętrznego przez co lokalni dziennikarze doświadczają często swoistego dramatu samotnego krzyku na gminnej, czy małomiasteczkowej pustyni. Projekt Pogotowie Dziennikarskie z pewnością przepaść pomaga nam wszystkim przekraczać. Stwarza bowiem możliwość upubliczniania informacji, których z takich czy innych powodów, redaktorzy nie chcą opisywać na swoich lokalnych łamach. Taka zewnętrzna, w pewnym sensie ogólnopolska publikacja treści, które są często trudne do zaakceptowania przez danego wójta czy burmistrza, zwiększa siłę przekazu i realne oddziaływanie tekstów na lokalną rzeczywistość przy jednoczesnym zdjęciu części ciężaru z danej redakcji.
W pewnych drastycznych przypadkach, taka możliwość jest czymś bardzo cennym dla bezinteresownej, niejednokrotnie bohaterskiej, lokalnej "medialnej partyzantki" w obronie przyzwoitości i poszanowania prawa. "Medialna partyzantka" - najczęściej tak właśnie  można trafnie określić oddolną działalność dziennikarską w gminnych i małomiasteczkowych ośrodkach. Tyle, że współcześnie nie biegamy już z bronią po lasach, ale z klawiaturą po internecie. Dzięki "Pogotowiu" wydawcy i redaktorzy poszczególnych mediów lokalnych mogą się wzajemnie poznawać i lepiej uchwycić swoisty uniwersalizm lokalnych problemów, które w poszczególnych ośrodkach mają swoje specyficzne odsłony.
"Pogotowie Dziennikarskie" ma szanse stawać się wspólną platformą wymiany lokalnych informacji i zaczynem tworzenia zarówno nieformalnych wspólnot jak i zinstytucjonalizowanych organizacji obywatelskich, których wspólnym celem jest zmienianie na lepsze swojego kawałka Polski. Doświadczenie tego, że w setkach innych gmin i miast ludzie parają się z tymi samymi problemami jest z pewnością źródłem umocnienia w podejmowaniu dziennikarskiej misji.
Not. Łukasz Korwin
 
Maciej Puławski, redaktor naczelny Stacji Tłuszcz
Projekt Pogotowie Dziennikarskie daje lokalnym mediom wsparcie, którego potrzebują. Pomoc ze strony silnej, ogólnopolskiej organizacji umacnia lokalnych dziennikarzy. Prowadzony przegląd mediów lokalnych umożliwia szersze rozpowszechnienie podejmowanych w gminach i powiatach tematów i daje szansę na większą siłę oddziaływania. Wsparcie prawne uzupełnia ważną lukę małych redakcji, które to nie są w stanie zatrudnić prawnika a często opisując nieprawidłowości na poziomie lokalnym są zmuszone bronić swoich racji przed sądem. Pisząc o lokalnych sprawach dobrze jest mieć do kogo się zwrócić po pomoc.
Not. Łukasz Korwin
 
Mateusz Orzechowski, wydawca Tygodnika Wspólnota
Podoba mi się idea i działalność Pogotowia Dziennikarskiego. Jestem pod wrażeniem tego, że SDP udało się zdobyć szwajcarskie fundusze na ten projekt. Słowa uznania kieruję też dla koordynatorki - pani Edyty Żyły.
Not. tn
 
Łukasz Prusak, Twój Głos Rycki
Pogotowie Dziennikarskie to cenna inicjatywa, która wspiera lokalne media. Dzięki portalowi udało się doprowadzić do wznowienia śledztw związanych z lokalną władzą w Rykach. Z ustaleń portalu korzystała też nasza redakcja. Przedrukowaliśmy kilka tekstów z pogotowiedziennikarskie.pl, które wywołały duży ferment w życiu lokalnej społeczności.
Not. tn

 

Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.