UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

​Dziennikarz oskarża

Przemysław Harczuk

02.06.2014, 06:20
We wtorek, 3 czerwca przed sądem w Sosnowcu odbędzie się kolejna już rozprawa w procesie karnym Jadwigi Chmielowskiej. Oskarżona jest ona z artykułu 212 kodeksu karnego, przepisu pochodzącego z okresu stanu wojennego, pozwalającego na wsadzenie dziennikarzy do więzienia. Oskarżycielem prywatnym jest Wojciech Poczachowski, były wiceprezes Polskiego Radia.
 
Sprawa jest bulwersująca. Jadwiga Chmielowska to bowiem zasłużona działaczka demokratycznej opozycji w latach 80. Jedna z najważniejszych postaci Solidarności Walczącej. Aktywnie angażuje się w pomoc humanitarną, ostatnio w sprawach Ukrainy.
Wydarzeniem bez precedensu jest oskarżenie dziennikarki przez kolegę po fachu, również dziennikarza.
Wojciech Poczachowski oskarżył Chmielowską o pomówienie w związku tekstem, który dziennikarka opublikowała na blogu, a który dotyczył jego osoby.

List gończy
Jadwiga Chmielowska to zasłużona działaczka antyreżimowej opozycji w okresie PRL. List gończy wydany za nią przez juntę wojskową generała Jaruzelskiego został cofnięty dopiero w 1990 roku. W III RP Jadwiga Chmielowska była odznaczona między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (otrzymanym z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego),  Krzyżem  Semper Fidelis, orderem za Zasługi dla Litwy.

Zwolnienie w okresie ochronnym
Oburzenie w środowisku dziennikarskim i wśród ludzi dawnej opozycji wywołało zwolnienie Jadwigi Chmielowskiej z pracy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zwolnienie nastąpiło w okresie ochronnym, tuż przed emeryturą. Miało mieć związek z procesem w toczącej się w Sosnowcu sprawie.
Po zwolnieniu Jadwigi Chmielowskiej z pracy rozpętała się burza. Petycja w jej obronie, opublikowana na portalu pressmix.eu podpisana została przez działaczy demokratycznej opozycji, dziś będących po różnych stronach politycznej barykady. Podpisy złożyli między innymi Krzysztof Wyszkowski, Zofia Romaszewska, czy Władysław Frasyniuk. Zwolnienie Jadwigi Chmielowskiej z pracy przez autorów petycji porównane zostało do zwolnienia ze Stoczni Gdańskiej Anny Walentynowicz. Legenda Solidarności podobnie jak Jadwiga Chmielowska straciła pracę przed samą emeryturą. Protest w jej obronie dał początek wielkiemu protestowi w sierpniu 1980 roku.
Rozprawa Poczachowski kontra Chmielowska odbędzie się we wtorek, 3 czerwca o godzinie 10.00.
Na miejscu będzie reporter portalu Pogotowie Dziennikarskie. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.
 
Redakcja: Administracja
Przemysław Harczuk

Komentarze:

~Anna thumbnail
~Anna 19.03.2018, 08:57

Nice post. I appreciate the tips. My training routine is remarkably similar to yours, although I expect I'm slogging along much more slowly than you
123movies

~daphne thumbnail
~daphne 15.02.2018, 00:01
~creed thumbnail
~haupt thumbnail
~haupt 28.12.2017, 08:07

friv Games for girls Meeting Prince Aladdin and running away with him. Let’s come to game friv, play Aladdin Runner and show your talent right now! Good luck with Aladdin Runner!

Friv,

tủ nấu cơm

, máy làm Ðá

, Main Laptop

, thay Main Laptop

anjilo smith anjilo smith 15.12.2017, 12:53
anjilo smith anjilo smith 15.12.2017, 12:44
anjilo smith anjilo smith 15.12.2017, 12:38

Quickbooks Tech Support Phone Number
Quickbooks Support Number
Quickbooks Support Phone Number

~sonui thumbnail
~Best Services thumbnail
~Best Services thumbnail
~Best Services thumbnail
~sonui thumbnail
~sonui thumbnail
~sonui 15.12.2017, 09:16

Quickbooks Technical Support Phone Number

Quickbooks Support Phone Number

~خرید سنگ  thumbnail
~ramuan herbalis thumbnail
~ramuan herbalis 01.12.2017, 12:16

Obat kuat alami untuk meningkatkan keperkasaan vitalitas pria kualitas terbaik yang kami informasikan ini adalah ramuan obat herbal tahan lama inport yang sangat aman dikonsumsi dan sudah terbukti ampuh khasiat nya readmore obat kuat terbaik...

~ankita thumbnail
~jack thumbnail
~Emily Diaz thumbnail
~Emily Diaz 21.10.2017, 17:50

Thank you so much! This is an fantastic website
buy generic cialis

~Kenneth Mgideon thumbnail
~Kenneth Mgideon 21.10.2017, 12:02

I’m really impressed with your article, such great & usefull knowledge you mentioned here Engineering Assignment Help Service

~Jerry kane thumbnail
~Jerry kane 21.10.2017, 11:39

Business Setup in Dubai Freezone Amazing article thanks or sharing..

~JIANBIN0714 thumbnail
~leilei3915 thumbnail
~leilei3915 14.02.2017, 08:58
~TEN0330 thumbnail
~xiaojun thumbnail
~xiaojun thumbnail
~daigege thumbnail
~LIN603 thumbnail
~Tadeusz thumbnail
~Tadeusz 02.07.2014, 13:27

Mojego oburzenia wywalenie Chmielowskiej z pracy nie wywołało. Jak była prawie rok na L4, a w tym samym czasie zarabiała gdzie indziej, to nic innego jak wyłudzenie. Mam nadzieję że Chmielowska wkrótce usłyszy zarzuty, a jej sekta - przejrzy na oczy.

~Prawdzic.  thumbnail
~Prawdzic. 11.06.2014, 15:19

Autor nie zapoznał czytelników z treścią aktu oskarżenia. Niezależnie od ocen p. Chmielowskiej - a odsyłam do opinii p. Kornela Morawieckiego, który twierdzi, że p. Chmielowska dorabia sobie życiorys - p. Chmielowska nie ma prawa kłamać, nawet jeśli to ona sama - podobnie jak TW "Bolek" lub p. Henryka Krzywonos - sama obaliła komunizm. Pan red. Harczuk powinien popracować nad swym dziennikarskim warsztatem: z tekstu nie dowiadujemy się, o co p. Chmielowska jest oskarżona, za to argumentem mającym przemawiać przeciwko prawu upominania się o prawdę jest naiwna hagiografia p. Chmielowskiej. Tekst dobry do analizy na studiach dziennikarskich, jak wygląda dezinformacja "dziennikarska". Taki - mam nadzieję, że niezamierzony - mały powrót do "sztuki" dezinformacji z PRL-u.

~Komo thumbnail
~Komo 06.06.2014, 11:44

Co za niemądry i kipiący z nienawiści wpis! Znam realia i domyślam się nawet, kto go napisał. Człowieku, nie umniejszysz dokonać Chmielowskiej, choćbyś kolejnych 50 wpisów tego typu napisał. Jeśli dokonasz w życiu tyle, co ona, w co wątpię, to zyskasz moralne prawo do oceny

~Igor thumbnail
~Igor 04.06.2014, 21:05

Panie Harczuk zapomniał pan dodać, że Chmielowską zwolniono z pracy, bo w czasie zwolnienia lekarskiego pobierała zasiłek chorobowy, aktywnie pracując, m.in. na TYM portalu i sdp.pl zapewne pobierając honoraria. Absurdalne jest zdanie "Wydarzeniem bez precedensu jest oskarżenie dziennikarki przez kolegę po fachu, również dziennikarza". Chmielowska pomówiła Poczachowskiego i zapewne zostanie skazana. Proponuję, aby pan wraz z "niepokornymi" już zaczęli składać klatkę, do której wejdziecie podczas protestu pod Sejmem. Mentalność Kalego?

Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.