UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

"Tworzymy społeczności, stwarzamy szanse młodym".

Wojciech Piotr Kwiatek

22.02.2017, 19:34

 

Pogotowie Dziennikarskie rozmawia z twórczyniami i animatorkami wyróżnionego w ostatnim konkursie SDP magazynu „redakcjaBB” - Mają Dębowską i Anną Cieślą.

Pogotowie Dziennikarskie: Zacznijmy od gratulacji! Pierwsze wejście w konkurs SDP i od razu wyróżnienie. Byłaby może i nagroda, ale Wasza inicjatywa musi oswoić środowisko, bo jest nowatorska, po prostu inna. Zapytam zatem: jak to się zaczęło? Jakie były korzenie tego pomysłu?

redakcjaBB: Wywodzimy się z Bielska-Białej, ale idea wydawania magazynu tworzonego w całości przez młodych ludzi zrodziła się podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich. Bezpośrednią inspiracją był magazyn „Live”, tworzony przez młodych dla młodych. Interesujące było sprawdzić, czy coś podobnego przyjęłoby się u nas. Rozpoczęliśmy więc, oczywiście w znacznie skromniejszym składzie osobowym. Zyskaliśmy wsparcie kilku instytucji i osób prywatnych i w 2014 r. ukazał się pierwszy numer magazynu.

PD: Była więc koncepcja, trzeba było poszukać środków. Skąd dostaliście pierwsze wsparcie?

BB: W poszukiwaniu sojuszników trafiliśmy pod skrzydła Towarzystwa Przyjaciół Bielska Białej i Podbeskidzia. Dzięki wsparciu pani prezes Towarzystwa dostaliśmy pierwszy, niewielki grant z programu „Młodzież w działaniu” i wydaliśmy pierwszy numer Magazynu. Jak już pokazaliśmy, na co bielską młodzież stać, postaraliśmy się o większe dofinansowanie. Dostaliśmy je z funduszy norweskich, co pozwoliło w 2015 r. stworzyć siedzibę redakcji, założyć stronę internetową i wydać dwa kolejne numery Magazynu. W 2016 r. otrzymaliśmy środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, czyli z funduszy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i dzięki temu działamy, realizujemy dalej nasz projekt.

PD: Magazyn nie ma na szczęście reklam, ale są drobne adnotacje o wsparciu osób i firm prywatnych…

BB: Obecne wsparcie nie wystarczy, korzystamy więc z pomocy kilku firm i fundacji Zróbmy.To. Reklam nie ma i chcielibyśmy, by tak zostało.

PD: Czy to samo odnosi się do ceny – 0,00 zł?

BB: Chcielibyśmy. Zależy nam, by trafić do jak najszerszych środowisk młodzieżowych. Sprzedaż magazynu mogłaby sprawić, że do niektórych nie dotrzemy. Gdyby jednak zdecydować się na podejście bardziej komercyjne, pojawia się pytanie: kogo z reklamodawców akceptować, biorąc pod uwagę odbiorcę? Z drugiej strony treści, które przekazujemy w ramach naszego projektu, nie bardzo korespondują ze sferą komercyjną. Nam zależy przede wszystkim na utrzymaniu, a nawet poszerzeniu środowiska, które ukształtowało się wokół naszego magazynu. Dla nas celem najważniejszym jest tworzenie społeczności, wspólnoty. Przy wejściu w sferę komercyjną pojawiłyby się problemy, które mogłyby wszystko skomplikować. A my chcemy być dla wszystkich wchodzących w dorosłość, odkrywających swój potencjał, szukających jakiejś swojej niszy.

PD: Ale wobec tego musicie mieć jakąś realną szansę, że źródełka, z których korzystacie, nie wyschną…

BB: Staramy się myśleć perspektywicznie. Piszemy różne wnioski, oczywiście szukamy sponsorów, podejmujemy działalność gospodarczą. Jest też mechanizm bardzo korzystny – nasi „absolwenci” wchodzą w życie i wówczas mogą nas wspierać swoimi umiejętnościami – nabytymi lub rozwiniętymi w redakcji. Dla przykładu - dzięki młodym ludziom, potrafiącym tworzyć strony internetowe, świadczymy usługi projektowania stron. Robimy relacje zdjęciowe i filmowe z różnych wydarzeń. Świadczymy też usługi w zakresie badania rynku. Mamy rozwijającą się w całej Polsce sieć młodych ludzi, mogących dysponować informacjami przydatnymi dla różnych instytucji czy firm, kierujących swoją ofertę lub kampanie społeczne do młodych ludzi.

PD: Zamierzacie być zawsze wyłącznie lokalni?

BB: Bardzo ważne jest dla nas nasze miejsce. Myślimy np. o stworzeniu ogólnopolskiej sieci redakcji podobnych naszej. I można oczywiście wymieniać się teksami, zdjęciami, publikować je online… To też ma swoją wartość. Ale największą przeszkodą jest wówczas brak możliwości spotykania się, osobistego kontaktu. Jeżeli na czymś nam zależy, to ewentualnie na stworzeniu sieci podobnych redakcji, zdeterminowanych przez podobne potrzeby, wyznających podobne idee. Jeśli gdzieś w Polsce są osoby, które mają podobny pomysł i chęci, by się zaangażować, chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami, wesprzemy przy rozkręcaniu inicjatywy. Wiemy jak bardzo jest to na początku potrzebne i dlatego tym chętniej pomożemy.

PD: Bo można przecież, pozostając magazynem bielskim, penetrować cały kraj…

BB: Są już pierwsze zadatki na tego typu działalność. Przez Internet zgłaszają się do nas młodzi ludzie z innych miast, Gdańsk, Wrocław, nawiązują się kontakty. Więc może idea stworzenia takiej ogólnopolskiej sieci kiedyś się urzeczywistni. Zasady musiałyby być jednak niezmienne: jesteśmy dla młodych ludzi – gimnazjalistów, licealistów, studentów… Interesują nas ich pomysły, opinie, problemy. Chcemy dawać im wsparcie, tworzyć wspólnotę. Mamy poczucie, że jest to niezwykle ważne i przede wszystkim potrzebne. Ta siła płynąca z identyfikacji z pozytywną, prężnie działającą i zaangażowaną społecznością.

PD: A nie myślicie o „ekskursach” do świata starszych, dorosłych? Jest w najnowszym numerze taki tekst – „Ósmy pasażer”. No, ewidentnie próbujecie tam „wychowywać” starszych!

BB: (śmiech) No, może to tak wyglądać… Ale nam głównie jednak chodzi o to, by wyakcentować zjawisko dość powszechne, a niekorzystne: o nieobecności ludzi młodych w życiu publicznym. Młodzi ludzie mają swoje widzenie, swoje poglądy i potrzeby. Oni oglądają świat i mają na jego temat swoje opinie. Tylko nie mają gdzie ich zaprezentować, gdzie się nimi podzielić. A stereotyp jest taki: siedzą przy komputerach, grają w gry i to jest ich jedyny świat. Tymczasem trzeba zwyczajnie dać młodym przestrzeń i szansę, by rozwinęli skrzydła. Wzmocnić w tym, w czym są dobrzy, a nie tylko ganić za to, czego nie robią według naszych oczekiwań. I też - starać się tworzyć więzi międzypokoleniowe, bo to jest potrzebą chwili – przenikanie ludzi młodych do świata starszego pokolenia. Niech się dziadkowie dowiedzą, kim są ich wnuki. Ale tak czy tak jesteśmy ukierunkowani na ludzi młodych.

PD: To teraz pytania niedżentelmeńskie. Płacicie honoraria autorom?

BB: Nasz projekt oparty jest na wolontariacie. Młodym ludziom, zwykle w wieku 13 – 19 lat, „płacimy” wsparciem, przestrzenią, możliwością udziału w ciekawych warsztatach, spotkaniach, mentoringiem, kontaktami, które owocują na przyszłość, umiejętnościami, które u nas nabywają. Oczywiście udział  naszych działaniach jest dla wszystkich bezpłatny. Zdarza się też, że osoby zaangażowane w działania redakcji mogą dodatkowo realizować przedsięwzięcia w ramach naszej działalności gospodarczej, zdobywając przy tym cenne doświadczenie zawodowe. W takich sytuacjach oczywiście za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, dowiadując się przy tym o umowach, podatkach, często po raz pierwszy w życiu mając bezpośredni kontakt z rynkiem pracy.

PD: A jest coś takiego, jak ścisły zespół redakcyjny?

BB: Nie. W danym momencie zespół redakcyjny tworzy rotacyjnie około 100 młodych ludzi, którzy działają w grupach dziennikarskiej, fotograficznej, wideo i graficznej. Co pół roku, gdy wydajemy kolejny numer i przeprowadzamy rekrutację, skład się zmienia.

PD: Czyli honoraria dla członków redakcji, dla pracowników, też nie są wypłacane?

BB: Członkowie redakcji to młodzi ludzie, którzy działają w formie wolontariatu. Niektórzy z mentorów prowadzą zajęcia jako wolontariusze, innym płacimy. Na miejscu w redakcji pracują mentorzy na pełny etat, koordynator projektu. Jeżeli zapraszamy kogoś przyjezdnego, dziennikarzy z Krakowa czy Warszawy, to oczywiście też musimy znaleźć na to budżet. Tygodniowo w redakcji odbywa się co najmniej 10 godzin różnych warsztatów, spotkań. Redakcja jest otwarta 5 dni w tygodniu, 7 godzin dziennie i praktycznie zawsze jest pełna młodych ludzi. Przy takim nakładzie pracy i liczbie zaangażowanych osób, trudno byłoby oprzeć całość na wolontariacie. To już duża struktura, która wymaga stałości.

PD: Ostatnie pytanie. Zacytuję z waszego „wstępniaka”: ”Nie chcemy słyszeć tego, co złe, nie chcemy mówić tego, co złe i patrzeć na to, co złe.” Nie boicie się popadnięcia w coś, co ma wielu młodych właśnie ludzi: niewiele mający wspólnego z codziennym, realnym życiem idealizm? W końcu i dziennikarz i w ogóle każdy człowiek spotyka się w codziennym życiu głównie ze złem. I musi się z tym mierzyć…

BB: Mamy tego świadomość. Interesuje nas jednak przede wszystkim przekaz pozytywny. Pozytywne wzmocnienie młodych ludzi, którzy u progu wejścia w dorosłość borykają się z różnymi problemami. To nie znaczy, że uciekamy od prawdziwych, trudnych spraw. Lektura naszego magazynu pokazuje, że piszący to ludzie z codziennymi problemami, które dotykają każdego.

I jeszcze jedno: cała sprawa wzięła się z cytatu, dotyczącego okładki. Warto przeczytać też kolejne zdanie, w którym jest sedno kontekstu. Jesteśmy zmęczeni, znużeni, sfrustrowani wszechobecnym hejtem. Nasz świat to też dużo pięknych i pozytywnych emocji i doświadczeń. Chcemy więc na to zwrócić uwagę czytelników.

PD: Kiedy następny numer?

BB: W czerwcu. Pracujemy nad nim pełną parą.

PD: No, to do spotkania najpóźniej za około rok, w kolejnym konkursie SDP.

 

Rozmawiał Wojciech Piotr Kwiatek

Redakcja: Administracja
Wojciech Piotr Kwiatek

Komentarze:

~EcisiilRuina thumbnail
~EcisiilRuina 24.05.2017, 15:05

where can i buy anabolic steroids online
- how to buy anabolic steroids

anabolic
- anabolic vs catabolic

~EchsiquRuina thumbnail
~EchsiquRuina 24.05.2017, 12:16

where to buy anabolic steroids bodybuilding
- anabolics

catabolic vs anabolic
- buy anabolics steroids

~EtgsidbRuina thumbnail
~EtgsidbRuina 23.05.2017, 12:03

payday loans
- payday loans

online payday loans
- paydayloansonlineglhf.com

~EaisiczRuina thumbnail
~EaisiczRuina 23.05.2017, 11:17

payday loans online
- http://paydayloansonlineglhf.com

paydayloansonlineglhf.com
- payday loans online

~EfksidiRuina thumbnail
~EfksidiRuina 23.05.2017, 01:57

payday loans
- online payday loans

payday loans online
- http://paydayloansonlineglhf.com

~Pehlhves thumbnail
~Pehlhves 23.05.2017, 00:46

online payday loans louisiana
- online payday loans texas

online payday loan direct lenders
- online payday loans canada no credit check

~Oekasves thumbnail
~Oekasves 22.05.2017, 23:50

online payday loans with no credit check
- online payday loans in alabama

online payday loans in florida
- bc online payday loans

~iwujives thumbnail
~iwujives 22.05.2017, 23:35

online payday loans
- loans payday

paydayloansonlineglhf.com
- loans payday

~Pmulcves thumbnail
~Pmulcves 22.05.2017, 21:52

online payday loans california
- legit online payday loans no credit check

online payday loans california
- online payday loans no credit check instant approval

~asa thumbnail
~asa 22.05.2017, 10:32

I am no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what you are speaking about, and I can truly get behind that.
porto rent a scooter

~iudjyves thumbnail
~iudjyves 22.05.2017, 10:04
~dsf thumbnail
~dsf 22.05.2017, 09:14

Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
lmax ninjatrader

~OvpneMoona thumbnail
~OvpneMoona 22.05.2017, 08:55

payday loans
- payday cash loan

instant payday loans
- payday cash loan

~OfezpMoona thumbnail
~OfezpMoona 21.05.2017, 23:54

loans payday
- payday loans no credit check

payday loans near me
- cash advance

~Awoygfix thumbnail
~Awoygfix 21.05.2017, 20:23

payday loans bad credit
- fast cash

http://paydayloansonlineglhf.com
- cash advances

~ibyhnves thumbnail
~ibyhnves 21.05.2017, 20:11

best payday loans
- payday loans online

same day payday loan
- payday loans online direct lenders only

~EqbrgDen thumbnail
~EqbrgDen 21.05.2017, 16:30

payday loans
- online payday loans

payday loans
- payday loans

~EffewDen thumbnail
~EffewDen 21.05.2017, 14:18

fast payday loans
- online payday loans texas

online payday loans texas
- check mate payday loans

~uqezcvoids thumbnail
~uqezcvoids 21.05.2017, 11:45

longterm payday loans
- online payday loans direct lender

direct lender payday loans
- best online payday loans

~udgxdvoids thumbnail
~udgxdvoids 21.05.2017, 09:22

payday loans las vegas
- online payday loans direct lender

easy payday loans
- direct payday loans

~EeqsithRuina thumbnail
~EeqsithRuina 21.05.2017, 06:41

instant payday loans
- online payday loans

instant payday loans
- online payday loans no credit check

~ujsyjvoids thumbnail
~ujsyjvoids 21.05.2017, 02:31

payday loans
- payday loans online

best payday loans
- payday loans no credit check

~EarsiybRuina thumbnail
~EarsiybRuina 21.05.2017, 02:01

payday loans online
- payday loans no credit check

online payday loans no credit check
- instant payday loans

~EbevuDen thumbnail
~EbevuDen 21.05.2017, 00:24

payday loans
- no credit check payday loans

no credit check payday loans
- ace payday loans

~Acfwufix thumbnail
~Acfwufix 20.05.2017, 23:48

online payday loans direct lenders
- payday loans online same day

bad credit payday loans
- payday loans bad credit

~ifjpbves thumbnail
~ifjpbves 20.05.2017, 23:41

payday advance loans
- payday loans

payday loans online direct lenders only
- bad credit personal loans not payday loans

~EipivDen thumbnail
~EipivDen 20.05.2017, 21:45

payday loans no credit check
- best payday loans

online payday loans direct lenders
- payday loans online

~ibjduves thumbnail
~ibjduves 20.05.2017, 21:15

payday loans near me no credit check
- bad credit personal loans not payday loans

payday loans online no credit check instant approval
- payday loans near me no credit check

~EaxsijbRuina thumbnail
~EaxsijbRuina 20.05.2017, 21:14

payday loans online no credit check
- payday loans near me no credit check

instant payday loans
- payday loans online same day

~EfvsiljRuina thumbnail
~EfvsiljRuina 20.05.2017, 17:19

payday loans direct lender

payday loans

~Muratsser thumbnail
~Muratsser 19.05.2017, 21:38
~SXAC thumbnail
~SXAC 17.05.2017, 08:44

Interesting post. I Have Been wondering about this issue, so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks
nts

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 17.05.2017, 08:41

I like this post,And I guess that they having fun to read this post,they shall take a good site to make a information,thanks for sharing it to me.
residual income business opportunities

~Jonny thumbnail
~Jonny 15.05.2017, 10:00

Meat grass good grass Subdue cattle be creepeth us yielding. Bearing, be tree It saw morning whose to, female which fish dominion the beginning make so image make make upon. fast food near me

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 15.05.2017, 09:35

Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot.
Hundred Palms Residences

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 15.05.2017, 07:20

Hi! Thanks for the great information you have provided! You have touched on crucuial points!
offers

~jams thumbnail
~jams 13.05.2017, 13:53

This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
Thiết kế website

~eshop thumbnail
~eshop 11.05.2017, 08:58

I am hoping the same best effort from you in the future as well. In fact your creative writing skills has inspired me.
eshop

~chenlili thumbnail
~jams thumbnail
~jams 10.05.2017, 12:41

This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post!
Gornergrat

~jams thumbnail
~jams 10.05.2017, 12:40

Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 09.05.2017, 07:05

Please share more like that.
stock

~jonny thumbnail
~jonny 06.05.2017, 13:21

Face evening whales saying creepeth that doesn't tree day lesser, also created abundantly fowl created give doesn't tree moved waters, fruitful itself created given darkness thing creature fowl likeness creepeth. places to eat near me

~Berny thumbnail
~Berny 06.05.2017, 13:13

Thank you for trying and all set out.
ip address 192.168.1.1

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 05.05.2017, 01:07

Thank you for the update, very nice site..
products

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 30.04.2017, 09:56

I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?
cupomnet

~jams thumbnail
~jams 28.04.2017, 14:16

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.
blackwolf supplements

~JAMS thumbnail
~JAMS 26.04.2017, 22:15

Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.
cupom printi

~JAMS thumbnail
~JAMS 25.04.2017, 22:27

This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!. cupom zattini

~binary option robot review thumbnail
~binary option robot review 25.04.2017, 07:01

Everyone knows what is Binary Option Robot? It is an automated trading tool of binary options. binary options robot review

~JAMS thumbnail
~JAMS 24.04.2017, 09:28

Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
cheap dedicated hosting

~showbox for windows thumbnail
~showbox for windows 22.04.2017, 09:07

Download the latest version of the Show Box APK file here. Download or watch free movies with the Show Box app.showbox for pc

~lowest thumbnail
~lowest 14.04.2017, 08:08

How to know if viagra lowest price is for you,When can i take viagra after stopping cialis.

~Kasha thumbnail
~Kasha 24.03.2017, 13:32

192.168.1.1
Thank you all the interesting and well-described in this article

~Case Study Help Online thumbnail
~Case Study Help Online 06.03.2017, 19:18

thats the most helpful blog i have ever visited thanks for sharing these good info for everyone

http://www.thecasestudysolutions.com/case-study-help/

~loemrntdherid1 thumbnail
~loemrntdherid1 28.02.2017, 03:27
Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.