UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

Dziennikarstwo w Polsce dobrze spełnia swoje zadania

Wojciech Piotr Kwiatek

Warszawa/Poznań/Brwinów | 19.09.2017, 22:44

 

- Przejdźmy do drugiej sfery dziennikarskich spraw, to znaczy do spraw samego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jego rangi, prestiżu. Jesteśmy oboje jego aktywnymi członkami, więc wiemy, jak to wygląda „od środka”. Zacząłbym może od refleksji, że większość tzw. topowych dziennikarzy, czyli dziennikarzy znanych z pierwszej linii, ludzi o znanych nazwiskach, ludzi obecnych w głównych mediach, funkcjonuje poza Stowarzyszeniem. Są oczywiście powody polityczne, ale nie tylko. Rozmawiałem z kilkoma z nich, pytałem, „dlaczego nie należysz?” i w odpowiedzi słyszałem „po co?” Jest to w końcu najbardziej prestiżowe, największe stowarzyszenie dziennikarzy w Polsce. A może ono tyle, że jak stanie się coś niedobrego, to wyda oświadczenie. Nie patrzy się na możliwość ochrony zawodowej, jaką SDP gwarantuje, na możliwość ochrony prawnej, może na ewentualne przywileje socjalne… Pada jedynie pytanie: po co? Trzeba by więc podjąć jakieś starania, jakieś lobby może powołać, które podejmie działania, by głos środowiska dziennikarskiego zaczął się liczyć… Bo tymczasem się nie liczy.

- Spróbuję krótko odnieść się do tego, co Pan powiedział, choć sprawa jest dość złożona. Nasze SDP nie jest stowarzyszeniem profesjonalnym tzn. takim, z pracy w którym ludzie się utrzymują. Praktycznie wszyscy, którzy tu działają, robią to społecznie. Nie da się nas porównać do np. Izby Lekarskiej, Izby Wydawców Prasy, czy Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, choć zadania , które realizujemy jako SDP są podobne właśnie do tych instytucji. To są organizacje branżowe, także o charakterze gospodarczym ze stałymi dochodami i możliwością prowadzenia działalności gospodarczej. SDP jako niekomercyjne stowarzyszenie, jako organizacja społeczna, ma kłopot by regularnie zajmować się tym ogromem spraw, w których zaangażowane są współczesne media. A, jak Pan wie, media są dziś obecne wszędzie, w każdej dziedzinie życia publicznego, gospodarczego, kulturalnego, społecznego ... Do tego konsultacje społeczne. A jak się do tego doda ilość czasu wolnego, który człowiek spędza „w towarzystwie” mediów, to łatwo możemy sobie uświadomić, jak długi czas każdego dnia człowiek jest w kontakcie z szeroko, najszerzej pojętym dziennikarstwem. I choć SDP jest największą organizacją dziennikarską w Polsce, to ma problem by ogarnąć to wszystko, działać tak, jak by było Izbą Dziennikarską, instytucją sprofesjonalizowaną, branżową. Przecież cały zarząd Stowarzyszenia to są po prostu wolontariusze! Muszą gdzieś pracować, żeby utrzymać się przy życiu, muszą łączyć pracę w SDP ze zwyczajną pracą zawodową, która w mediach obecnie zabiera o wiele więcej godzin niż wynika to chociażby z ustawowego tygodnia pracy, na działalność społeczną pozostaje więc naprawdę mało czasu, więc wydolność takiego stowarzyszenia w zestawieniu z profesjonalnymi reprezentacjami innych grup zawodowych jest po prostu mniejsza.

- Ale proszę zwrócić uwagę, że pomiędzy tymi wszystkimi profesjami a profesją dziennikarza jest zasadnicza różnica: że np. lekarz staje w obronie pacjenta, architekt w obronie ładu przestrzennego, a dziennikarz staje w obronie wszystkiego! Jak nie da rady Izba Lekarska, SARP czy inne gremium zawodowe, cała nadzieja skupia się na mediach. Na zasadzie: może media nagłośnią, pokażą, podejmą interwencję, zaalarmują. I może właśnie dlatego mój postulat, o którym wspominałem na początku tej części naszej rozmowy, postulat strukturalnego wzmocnienia prestiżu SDP, zyskuje sens, bo dałby szansę na uniknięcie sytuacji, kiedy ci społecznicy poddawać się zaczną czarnej rezygnacji, na zasadzie: „co ja się będę szarpać! Tyle się naszarpałem i nic z tego nie wyszło.” Moment jest taki, że może można by o to jakoś powalczyć, bo dziś jest tak, że choć SDP niewątpliwie – nie wstydźmy się tego! – wspiera Dobrą Zmianę, to nie można powiedzieć, by Dobra Zmiana wspierała SDP.

- To chyba zbyt daleko idące uproszczenie. Chciałabym się sprzeciwić mechanicznemu sformułowaniu, że SDP jednoznacznie wspiera Dobrą Zmianę! Śmiejemy się raczej, że to obecny rząd próbuje realizować program SDP, ponieważ część zgłaszanych przez rządzące ugrupowanie pomysłów pojawiła się u nas wcześniej, bo podczas ostatniego programowego zjazdu SDP, jeszcze przed wygraną Prezydenta Andrzeja Dudy i PiS-u. I jeszcze to pytanie – czy wszyscy członkowie SDP popierają Dobrą Zmianę? Pewnie nie.

- Oczywiście, że nie!…

- …i myślę, że nikt w Zarządzie nie czuje się reprezentantem jedynie tej części środowiska dziennikarskiego, która popiera rząd. O sobie mogę powiedzieć, że jako szef CMWP chciałabym stawać w obronie każdego pokrzywdzonego dziennikarza, z wyjątkiem tych, którzy postępują nieetycznie. Ale pamiętajmy, dziennikarze nie są od popierania nawet najbardziej zacnych w ich ocenie polityków.

- Wie Pani, każdemu z nas przylepiają jakieś łatki, nie ma co się przejmować

- …ale nie należy też stwarzać sytuacji, żeby tych okazji do przylepiania tych „łatek” było więcej! Tracimy wtedy zaufanie naszych odbiorców, czyli po prostu wiarygodność. Staramy się o tym w SDP pamiętać. Gdy np. Sejm opracowywał nowe ustawy medialne, zgłaszaliśmy własne opinie, nie szliśmy w ciemno za rozstrzygnięciami polityków. I czasem się z nimi zgadzaliśmy, czasem nie.

- OK, wróćmy zatem do spraw Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Choć prywatnie nie uważam, byśmy od opisu jego aktualnych zadań odeszli zbyt daleko… A zatem co nowego chciałaby Pani wprowadzić do działań CMWP poza wydawaniem oświadczeń, apeli, protestów etc?

- Po pierwsze nie deprecjonowałabym roli oświadczeń, protestów i podobnych działań, bo dla Centrum Monitoringu Wolności Prasy to podstawowe sposoby działania. One mogą być w sytuacjach konfliktu między dziennikarzem a jego pracodawcą bardzo ważne. Podobnie, gdy ktoś dziennikarzowi grozi, bo nie podoba mu się to, co on pisze. Dla takiego dziennikarza taki głos poparcia jest bardzo ważny. W ciągu pierwszego miesiąca swej pracy w Centrum wydałam kilka oświadczeń dotyczących różnych zjawisk naszego życia publicznego, które nie powinny mieć miejsca, jak choćby formy przemocy fizycznej wobec dziennikarza w pracy. Ważne są też oświadczenia, czy nasze stanowiska dotyczące medialnych analiz, czy wydarzeń ich dotyczących. Ten głos dziennikarzy powinien nierzadko być o wiele bardziej słyszalny niż jest teraz. Mam czasem wrażenie, że SDP, ciało społeczne, nie ma możliwości ogarnięcia tego wszystkiego, nie jest nieraz w stanie na czas interweniować czy polemizować. Wymagałoby to większych „mocy” organizacyjnych i technicznych, dysponowania większym, profesjonalnym aparatem monitorującym, śledzącym to, co się dzieje…

- Miałem o to pytać, ale widzę, że nie muszę, sama Pani o to zahaczyła. Rzecz sprowadza się do tego, że tymi skromnymi siłami daleko się nie uciągnie.

- Jeżeli chcemy np. wejść na poziom polemiki z instytucjami europejskimi, jak to ma miejsce w wypadku np. raportu organizacji Freedom House, po którego publikacji zmieniono Polsce status z kraju „o mediach wolnych” na kraj o mediach „częściowo wolnych”  to faktycznie nasze możliwości skutecznego działania okazują się niewystarczające. Naszego głosu sprzeciwu można nie wysłuchać i nie zwracać na niego uwagi. Podobnie w przypadku publikacji kontrowersyjnej książki na temat obecnego ministra obrony narodowej. Wysłanie zawiadomienia do prokuratury przez pomówionego stało się przyczyną ogłoszenia alertu o zagrożeniu wolności słowa w Polsce przez największe europejskie organizacje dziennikarskie. Tymczasem jest to daleko idąca nadinterpretacja tego faktu. Skoro autor napisał i wydał książkę, która jest w legalnej, otwartej sprzedaży, a prasa bez przeszkód zaprasza na jego autorskie spotkania i nikt nie przeszkadza w ich organizacji, to raczej niewiele ma to wspólnego z brakiem wolności słowa. Sam fakt zwrócenia się zainteresowanych do sądu niczego jeszcze nie przesądza. Sąd rozstrzygnie – jeśli rozstrzygnie… Instytucja społeczna, jaką jest SDP, powinna mieć narzędzia, żeby móc szybko i jednoznacznie zareagować na takie wydarzenia. A tymczasem Stowarzyszenie ma Centrum Monitoringu Wolności Prasy i w nim …  jedną osobę bez etatu. Chyba warto to zmienić.

- Od początku o tym mówię

- Ale to nie znaczy, że nie będziemy próbować robić tego wszystkiego w obecnej nie zmienionej sytuacji CMWP. Mówię o tym tylko dlatego, żeby pokazać słabość naszego systemu prasowego, który nie uwzględnił konieczności istnienia instytucji takiej, jak właśnie Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

- A jeśli idzie o nowe inicjatywy?

- Nie jest to zapewne  nic spektakularnego, ale widzę potrzebę systematycznej pracy badawczej, dotyczącej analizowania rynku mediów w Polsce z perspektywy praktyków tego rynku, zarówno dziennikarzy, jak i właścicieli mediów. Odnoszę wrażenie, że zostało to ostatnimi czasy zaniedbane, a to bardzo ważne. Sądzę, że udział praktyków zawodu dziennikarskiego w opisywaniu rzeczywistości medialnej, która zmienia się niezwykle dynamicznie, jest bardzo mały. Na uczelniach powstają opracowania, jest mnóstwo konferencji prasowych, w których meritum bywa zupełnie oderwane od praktyki dziennikarstwa. Przecież nierzadko dokumenty oficjalne nie odzwierciedlają realiów funkcjonowania konkretnej redakcji, np. każdy, kto pracował w jakiejś redakcji, wie dobrze, że regulamin jej funkcjonowania to jedno, a praktyka tego funkcjonowania to nierzadko zupełnie inna sprawa. Tego spojrzenia realisty, konfrontowania teorii z praktyką w dzisiejszym opisie funkcjonowania mediów bardzo mi brakuje i dlatego bardzo chciałabym to zmienić. Wierzę, że nam się uda.

 

Rozmawiał Wojciech Piotr Kwiatek

Redakcja: Administracja
Wojciech Piotr Kwiatek

Komentarze:

~asdasda thumbnail
~asdasda 12.12.2017, 13:53

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
click here

~assignment writing help thumbnail
~assignment writing help 12.12.2017, 07:59

Those who come to read your article assignment writing help will find lots of helpful and informative tips

~asq thumbnail
~asq 12.12.2017, 07:28

Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!
Driving Lessons

~دیجی سنگ thumbnail
~asq thumbnail
~asq 11.12.2017, 10:33

Thank you again for all the knowledge you distribute,Good post. I was very interested in the article, it's quite inspiring I should admit. I like visiting you site since I always come across interesting articles like this one.Great Job, I greatly appreciate that.Do Keep sharing! Regards,
go here

~Sqse thumbnail
~Sqse 10.12.2017, 08:56

Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.
http://monst3rlegacy.tumblr.com/

~Freddie thumbnail
~Freddie 09.12.2017, 14:46

The travel guide has a complete background information on Slovakia. awesomedownloadfilestoday.online Je recommande" == CE QU'EN DISENT LES ENSEIGNANTS == "Cette application rencontre un franc succs auprs de mes lves en remise niveau.

~asq thumbnail
~asq 09.12.2017, 11:33

You completed a few fine points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog.
Discount bro

~سنگ ساختمانی thumbnail
~Sde thumbnail
~Sde 06.12.2017, 05:49

This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
floor protection

~دیجی سنگ thumbnail
~ferozshaikh ferozshaikh thumbnail
~ferozshaikh ferozshaikh 05.12.2017, 15:08

Love to read it.Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks.
http://www.floormarkingtape.co.uk/

~asdsd thumbnail
~asdsd 05.12.2017, 14:30

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
http://horseservices.ca/

~asq thumbnail
~asq 05.12.2017, 08:56

Please continue this great work and I look forward to more of your awesome blog posts.
http://trueholisticdentist.com/

~asdasd thumbnail
~asdasd 05.12.2017, 08:40

Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.
http://www.starwintech.com/

~asq thumbnail
~asq 05.12.2017, 07:40

This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.
http://trueholisticdentist.com/

~asdad thumbnail
~asdad 04.12.2017, 14:20

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
http://abbeyfieldsaskatoon.ca/

~azds thumbnail
~azds 04.12.2017, 09:45

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
dlf magnolias gurgaon

~asq thumbnail
~asq 04.12.2017, 06:19

I am hoping the same best effort from you in the future as well. In fact your creative writing skills has inspired me.
San Antonio SEO

~asq thumbnail
~asq 03.12.2017, 12:27

I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here.
حجز فنادق المدينة

~فروش سنگ ساختمان thumbnail
~tutuapp pokemon go thumbnail
~tutuapp pokemon go 01.12.2017, 11:18

Tutuapp Pokemon go is basically a medium that lets you install apps from play store
tutuapp pokemon go

~فروش سنگ thumbnail
~asdasd thumbnail
~asdasd 29.11.2017, 15:04

Thanks for taking the time to discuss that, I feel strongly about this and so really like getting to know more on this kind of field. Do you mind updating your blog post with additional insight? It should be really useful for all of us.
Cheap Tickets

~asq thumbnail
~asq 29.11.2017, 10:41

I really enjoyed reading this post, big fan. Keep up the good work and please tell me when can you publish more articles or where can I read more on the subject?
find here

~asq thumbnail
~asq 29.11.2017, 08:33

Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
C7 Creative

~asd thumbnail
~asd 28.11.2017, 12:22

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
marijuana seeds usa

~asdad thumbnail
~asdad 28.11.2017, 10:27

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
Dissertation Help

~asq thumbnail
~asq 28.11.2017, 08:58

If more people that write articles really concerned themselves with writing great content like you, more readers would be interested in their writings. Thank you for caring about your content.
find this

~سنگ ساختمان thumbnail
~viagra thumbnail
~viagra 27.11.2017, 10:14

Finally Maybelline much buy viagra soft tab uk online you I bought for -valves.

~asq thumbnail
~asq 27.11.2017, 07:11

Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it.
best laptop for music

~صنعت سنگ ساختمان thumbnail
~asq thumbnail
~asq 26.11.2017, 10:02

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
find this

~asq thumbnail
~asq 26.11.2017, 06:47

I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post.
learn here

~asq thumbnail
~asq 25.11.2017, 13:32

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. Thanks...
headphones reviews

~ سنگ ساختمان thumbnail
~Dasd thumbnail
~Dasd 25.11.2017, 07:41

I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.
aufwachsen

~بازار سنگ اصفهان thumbnail
~Curtisl Swaney thumbnail
~Curtisl Swaney 23.11.2017, 13:28

Those who come to read your article will find lots of helpful and informative tips ayuda de estudio de caso Amazing article thanks or sharing..

~John Devries thumbnail
~asdas thumbnail
~asdas 20.11.2017, 13:27

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
pokemon go generator

~dada thumbnail
~dada 20.11.2017, 13:25

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
http://pokemongohack.pl/

~asq thumbnail
~asq 20.11.2017, 08:52

Thanks for sharing the info, keep up the good work going.... I really enjoyed exploring your site. good resource...
Videomängud

~asq thumbnail
~asq 18.11.2017, 12:05

Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.
Things to do

~Style thumbnail
~Style 17.11.2017, 19:38

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own Blog Engine blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a fine example of it. Style

~firefox 57 thumbnail
~firefox 57 17.11.2017, 06:33

I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information. firefox 57

~asdasd thumbnail
~asdasd 16.11.2017, 12:13

Positive site, where did u come up with the information on this posting? I'm pleased I discovered it though, ill be checking back soon to find out what additional posts you include.
hook and loop tape

~asq thumbnail
~asq 15.11.2017, 09:23

This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
superhacki

~asw thumbnail
~asw 15.11.2017, 06:10

Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.
Industrie

~asq thumbnail
~asq 14.11.2017, 09:07

Thank you for some other informative blog. Where else could I get that type of information written in such an ideal means? I have a mission that I’m just now working on, and I have been at the look out for such information.
pieczatki

~gst full form thumbnail
~gst full form 14.11.2017, 08:25

Hello! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you've got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon! gst full form

~asq thumbnail
~asq 14.11.2017, 07:12

Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging,
Tourist Attractions

~bego lo thumbnail
~bego lo 13.11.2017, 16:02

Nice post.
1. Jasa SEO
1. Jasa SEO
1. Google SEO
2. Jasa Pembuatan Website
DAN INI TUKANG NYEPAM KAMI
1. Sewa Villa Di Puncak
2. Villa Puncak

~asdd thumbnail
~asdd 13.11.2017, 14:00

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
Sheraton Cebu

~james thumbnail
~james 12.11.2017, 19:53

This is really great work. Thank you for sharing such a good and useful information here in the blog for students Joseph Hayon

~asd thumbnail
~asd 12.11.2017, 06:49

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
Veterans PTSD

~wrestling thumbnail
~wrestling 11.11.2017, 14:25

Nice blog and absolutely outstanding. You can do something much better but i still say this perfect.Keep trying for the best. wrestling

~asd thumbnail
~asd 11.11.2017, 13:27

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
Bryant Digital

~get now thumbnail
~get now 11.11.2017, 12:24

The article posted was very informative and useful. You people are doing a great job. Keep going. get now

~voyance qualité thumbnail
~voyance qualité 11.11.2017, 08:34

A debt of gratitude is in order for giving late reports with respect to the worry, I anticipate read more. voyance qualité

~Sa thumbnail
~Sa 11.11.2017, 05:49

This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future...
Dolce Vita

~organic hair care thumbnail
~organic hair care 10.11.2017, 21:38

Mmm.. good to be here in your article or post, whatever, I think I should also work hard for my own website like I see some good and updated working in your site. organic hair care

~elswword free k-ching thumbnail
~elswword free k-ching 10.11.2017, 10:36

I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. elswword free k-ching

~jamsmalik thumbnail
~jamsmalik 09.11.2017, 15:33
~DSFDF thumbnail
~DSFDF 09.11.2017, 13:46

An fascinating discussion is value comment. I think that it is best to write extra on this matter, it won’t be a taboo topic however generally people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers
see here

~asdsad thumbnail
~asdsad 09.11.2017, 07:02

I am very enjoyed for this blog. Its an informative topic. It help me very much to solve some problems. Its opportunity are so fantastic and working style so speedy.
find more

~asdd thumbnail
~asdd 08.11.2017, 07:18

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
best bed frame brands

~dani thumbnail
~dani 07.11.2017, 13:28

Thanks so much for this information. I have to let you know I concur on several of the points you make here and others may require some further review, but I can see your viewpoint. Bayanihan Flats

~asdd thumbnail
~asdd 07.11.2017, 08:17

Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing.
www.stkitsbottlingcompany.com

~Kenneth Mgideon thumbnail
~Kenneth Mgideon 06.11.2017, 12:43

Click Here Hi buddy, your blog' s design is simple and clean and i like it. Your blog posts about Online Dissertation Help are superb. Please keep them coming. Greets!!

~lee520 thumbnail
~lee520 03.11.2017, 08:30

Deep-sea diving:.06In relation nike boots to jordan 6 wingsuit nike air max 90 travelling by air, We nike basketball shoes was

~ads thumbnail
~free trial of getresponse thumbnail
~free trial of getresponse 24.10.2017, 12:30

This is truly an practical and pleasant information for all. Thanks for sharing this to us and more power
free trial of getresponse

~lukenlow thumbnail
~lukenlow 14.10.2017, 15:38

This is exactly what I wanted to learn by going to your site, you are doing everything right and writing interesting articles 192.168.1.1

~ajerryblalock thumbnail
~ajerryblalock 29.09.2017, 10:07

Glad I found this site. Now whenever I get bored I surf around here.

Harry Potter Gryffindor Hoodie Zip Up - House OF Gryffindor Hoodie By Miracle(Tm)

~Hosting Recipe thumbnail
~Webtraffic thumbnail
~sdvsdv thumbnail
~sdvsdv 26.09.2017, 07:29

I love this information. viber for pc, zapya for pc

~Showbox for PC thumbnail
~Showbox for PC 25.09.2017, 11:23

Showbox is one of the most trusted and loved online movie streaming app used by over 70 million users worldwide. showbox for pc

~Helen thumbnail
~Helen 20.09.2017, 13:18

I like this very much and most of the players have also said that this is the best couchtuner series ever,

Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.